כשסנטה קלאוס פגש את סילבסטר- האם באמת נפגשו?
20171220_191655.jpg
20171220_193005.jpg
IMG-20171224-WA0107.jpg
stnicholas.jpg
20181222_190607.jpg

רבים מכם בוודאי שואלים את עצמם, על הרגלי חג המולד וכיצד החג קשור לעץ האשוח, לסנטה קלאוס, ולנצרות. אז סיפור שהיה, כך היה...

עובדה ידועה היא, כי חג המולד, מציין את לידתו של ישו (או ישוע כפי שהיה שמו). הקתולים, חלק מהאורתודוכסים, והפרוטסטנטים, חוגגים את החג ב25 לדצמבר מידי שנה. על פי האמונה הנוצרית. מרים, אימו של ישו, מגיעה לבית לחם לספירת אוכלוסין שביצעו הרומאים באותה שנה (הייתה חייבת להיספר בנחלת אבותיה, ומכיוון שהיא משושלת בית דוד, הייתה חייבת להתייצב בבית לחם).

מכיוון שבית לחם הייתה עמוסה באלפי צאצאים של שושלת דוד (שבאו לספירת האוכלוסין), הם לא מוצאים מקום לישון- וישנים באסם. באותו לילה מרים כורעת ללדת את ישו. זו הסיבה שרואים בתמונות, את ישו נולד ליד אתון ופרה. את דבר לידתו מבשרים רועי הצאן באזור, כוכב מאיר מעל האסם, כדי לכוון את שלושת המאגים שבאים לברך את המשיח (מלכי אסיה, אירופה ואפריקה), למקום היוולדו. לכן, בציורי לידת ישו, נראה רועי צאן, כוכב מעל, ושלוש דמויות מלכותיות שעומדות לרגלי מרים והתינוק.

את התאריך הנ"ל קבע הקיסר הביזנטי קונסטנטינוס במאה הרביעית לספירה. האם לפני כן ציינו תאריך אחר? איננו יודעים. אך אנו יודעים כי חלק מהזרמים חוגגים את החגים הנוצריים לפי לוח השנה שנקבע על ידי יוליוס קיסר- והוא 13 יום מאוחר ללוח הגרגוריאני שנקבע על ידי האפיפיור גרגוריוס במאה ה-15 (כ1500 שנה לאחר מותו של ישו), כלומר ב6 לינואר. נכון להיום, הם קוראים לזה חג ההתגלות (אפיפניה)- היום שבו התגלה למאגים, לאחר ברית המילה שעבר!!!

ואיך קשור עץ האשוח? בימי הביניים, נהגו שבטים גרמניים פאגנים לחגוג את חג החורף ("יול" קראו לו). באותו חג הם נהגו להדליק עץ אשוח לחימום ולאכול ארוחת חג. מאוחר יותר, את הגזע היו שורפים לחימום,ובצמרת הירוקה של העץ היו משתמשים לקישוט לקראת החג. האפיפיור גרגוריוס החליט לאמץ מנהג פאגני זה כחג המולד, ובכך ביקש לקרב את השבטים הגרמנים לנצרות.

מנהג הצבת עצי חג המולד, שמקורו כאמור במנהג הפגאני של הצבת עץ המסמל את החיים בשיאו של החורף. פסיפס רומאי שנתגלה בתוניסיה מראה את האל הרומי בכחוס נושא בידו ענף עץ מחט כסמל לחיים. מנהג זה "נוּצר" (הפך נוצרי) עם עליית הנצרות, ונשאר כמנהג נוצרי המסמל את נצחיותו של ישו על ידי הצבת עץ ירוק עד בחג המסמל את היוולדו.

המנהג המודרני, של הצבת העץ, מוזכר לראשונה בגרמניה במאה ה-16, בתיאור העיר ברמן משנת 1570, בה מפורטים קישוטי בית הגילדות של העיר לקראת חג המולד הכוללים עץ אשוח שקושט בפרות, אגוזים, פרחי נייר ובייגלה. מטרת העץ היה לשעשע את ילדי חברי הגילדה בחג המולד. תיאור נוסף של העץ מופיע בתיאור מהעיר בזל משנת 1597.

רק במאה ה-17 החלו להציב את העצים בבתים פרטיים, בדרך כלל בניגוד לעמדתם של הכמרים הפרוטסטנטים. המנהג נותר מקובל בגרמניה בלבד, שהאשוח הוא אחד מסמליה הלאומיים, עד לאחר קונגרס וינה של 1815 , כשאצולת אירופה נחשפה למנהגיהם של הקצינים הפרוסים. בצרפת, עץ חג המולד הראשון הוצב בביתה  של דוכסית אורלינס  בשנת 1840. בבריטניה, עץ חג המולד הראשון הובא על ידי אשתו הגרמנייה של המלך ג'ורג' השלישי. תמונת משפחת המלוכה עם עץ חג מולד פורסמה בעיתונים רבים, ועזרה להפצת המנהג.

ככל הנראה עץ חג המולד הראשון בארצות הברית הוצב בשנת 1777 בוינדזור לוקס שבקונטיקט.  בשנת 1852, בארה"ב, החליטה חנות המתנות "מייסיס", להציב עץ אשוח בחנות ועליה מתנות- כחלק מקידום מכירות לקראת חג המולד.

ואיך סנטה קלאוס קשור לכך? המנהג החל עוד בתחילת ההתיישבות בארה"ב. חייהם של המתיישבים הראשונים (פרוטסטנטים נרדפים שהגיעו מהולנד) היו קשים מנשוא. רבות מהאוניות שאיתן הגיעו, טבעו. חלק גדול מהם שרד את ההתרסקות, אך נחתו על החוף ללא ציוד, העוני והרעב היו כבדים, הדיכאון אחז בחלקם, אבל בעיקר בילדים.

אותם מהגרים, הביאו איתם את סנטה קלאוס, שהוא דמות בדיונית, המבוססת על מסורת המתיישבים מהולנד, המקושרת לחג המולד, בכדי לרומם את רוחם של הילדים.

לפי המסורת, מדובר בזקן חביב וטוב לב, המגיע בלבוש אדום/ירוק (ירוק לפי האגדה הסקנדינבית) מחבל לפלנד שבצפון סקנדינביה ומסתובב ברחבי העולם על גבי מזחלת רתומה לאיילים מעופפים. תפקידו של סנטה קלאוס לפקוד את בתי הילדים הטובים, להביא להם מתנות ולהגשים משאלות.ישנה אגדת קונספירציה שבגדיו של סנטה קלאוס השתנו לאדום, בעקבות פרסומת של חברת קוקה קולה, שאימצה את סנטה לחיקה בשנת 1930. האמת? יש לנו תמונות של סנטה עוד בסוף המאה ה-19 בלבוש אדום לבן, אבל למה להרוס סיפור טוב עם עובדות...

הדמות במשמעותה הנוכחית קיימת מסוף המאה ה-19. אין מידע מתי בגדיו בארה"ב השתנו מירוק לאדום לבן. קלאוס התגלגל לאמריקה דרך דמותו האגדית של סינטרקלאס  (Sinterklaas),  שהובאה על ידי המתיישבים הראשונים מהולנד לניו אמסטרדם, שהיא ניו יורק של היום. בהמשך היא הופצה ברחבי ארצות הברית של אמריקה, ובהמשך בעולם כולו. משמעות השם "סינטרקלאס" בהולנדית היא "ניקולאס הקדוש" (סיינט ניקולאס), שהיה בישוף באסיה הקטנה, הוכרז כקדוש על ידי הכנסייה הנוצרית וכפטרונם של הילדים, וב-1087 הועברו  שרידיו לבארי.

קיימת מסורת בה מבוגרים מתחפשים לסנטה קלאוס לקראת החג לצורך שעשוע ילדים. בובות של סנטה קלאוס מקשטות את הבית בחג.

ומה הקשר לסילבסטר? האמת? אין קשר!

 הראשון בינואר הונהג לראשונה כתחילתה הרשמית של השנה עם הנהגת לוח השנה היוליאני ברפובליקה הרומית ב-45 לפנה"ס, ונותר ככזה עד לקריסת האימפריה. הכנסייה התנגדה לחגיגות בתקופה זו, לרוב הקלנדה של ינואר שנערך על ידי פגאנים והוקדש בעיקר לאל יאנוס, והוסיפה לנסות להכחיד את המנהג ששרד גם אל תוך ימי הביניים. עם זאת, במאות הראשונות לאחר מותו השתלבה היטב דמותו כאפיפיור בימי קונסטנטינוס עם גבור הנצרות על הפגאנים.

סילבסטר היה האפיפיור הראשון של האימפריה הביזנטית בראשות קונסטנטינוס- והוא שהנהיג את החג. היהודים בעת החדשה, האשימו את סילבסטר באנטישמיות ורדיפת יהודים- אין הוכחות היסטוריות לכך.

בבריה"מ, בזמן ההפיכה הבולשביקית בשנת  1916, נאסר השימוש בעצי חג המולד. בעקבות מלחמת העולם הראשונה, ולאחר עליית הקומוניסטים לשלטון במהפכת אוקטובר  1917 יצאה הוראה מהמפלגה הבולשביקית לאסור את כל החגיגות הדתיות, כולל זאת, כחלק ממלחמתה בדת ובמייצגיה. מסורת חג ה"נובי גוד" הוחזרה לברית המועצות בשנות השלושים המאוחרות כפשרה בין המשטר הקומוניסטי, שביקש לטשטש סממנים דתיים במדינה מחד, לבין העם, שהיה מורגל בחגים הנוצרים והפולקלור הפגאני-סלאבי מאידך. בעקבות כך נוצר הפער בין החגיגות שאושרו וקיבלו עידוד מטעם השלטון, לבין החג הדתי שלפי הכנסייה האורתודוקסית הרוסית חל בלילה שבין 13 בינואר ל-14 בינואר .