חיפוש

בית הנשיא וייצמן - רחובות.

מבוא:

אחוזת וייצמן נמצאת על גבעה נישאה ברחובות ומשקיפה על כל מישור החוף הדרומי. הבית שבנייתו הסתיימה בינואר 1937, נחשב עד היום ליצירת מופת ארכיטקטונית.

חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל, הוא אחד מהאדריכלים הגדולים ביותר של הקמת המדינה (יש שיגידו המשמעותי ביותר). כביוכימאי מהטובים בעולם, הוא פיתח חומר נפץ המבוסס על אצטון, בותנול ואתנול שהופקו מתפוחי אדמה. ישנם היסטוריונים שטוענים שבכך הוא הכריע את מלחמת העולם הראשונה (חומר הנפץ "מקרוני").

מעבר להיותו האיש שקידם יותר מכל את הכרזת בלפור, כנשיא ההסתדרות הציונית במשך כ־25 שנה (1920-1946) הוא פעל רבות מאחורי הקלעים ובקדמת הבמה לקדם את רעיון הקמת המדינה היהודית, תוך שהוא מתעמת עם מנהיגי העולם, ומנצל את מעמדו העולמי עוד מתקופת מלחמת העולם הראשונה.

ביתו נשאר בדיוק כפי שהיה בזמן שנפטר (כולל התכולה). הבית נפתח למבקרים, וכולל עמדות האזנה/הדרכה, שילוט, חדרי הבית (איזו צניעות ניכרת מהם!), הגינה וחלקת הקבר שלו ושל ורה אשתו - שהייתה פעילה בזכות עצמה בנושא עזרה לחולי הפוליו (מדהים מה שעשתה ואיך אנו לא יודעים על זה).

מומלץ בחום גם למשפחות עם ילדים (מעל גיל 10)!

האתר:

דבר ראשון ניתן לבקר גם בודדים. יש לתאם הגעה בטלפון 08-9343230.

איך מגיעים? נקיש ב־WAZE "בית הנשיא חיים ויצמן". התוכנה תוביל אותנו למכון ויצמן, שם כבר יחכה לנו אישור כניסה עד לבית עצמו.

כשנגיע, נוכל להתחבר לאפליקציה בנייד, שם נקבל הדרכה מפורטת ומרתקת על הבית, על הנשיא, על אשתו ועל הממצאים המוצגים בחדרים. בין היתר נראה ספר תנ"ך בן 500 שנה, מסמכים נדירים, תמונות, חפצי אומנות יקרים או מרגשים, ואת מבנה החדרים הצנוע שכל כך רחוק מהפאר של המנהיגים היום.

גן האחוזה בן 50 הדונמים מחולק ל־3 חלקים: הגן המרכזי, כיכר הזיכרון עם האנדרטה של דני קרוון לזכר השואה, וחלקות הקבר.

סיור מרתק, אינטראקטיבי עם ילדים, מחזק את מה שיש הנוטים לשכוח אומנות, שורשים, אהבת אדם וציונות משובחת.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.

האנדרטה של דני קרוון.

הסלון.

תנ"ך בן 500 שנה.

אגרטל עם סמל ישראל חקוק עליו.

חלקת הקבר3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול