חיפוש

גן לאומי קקון – עמק חפר.

מבוא:

הכפר הערבי קקון בעמק חפר, היה כפר שעשה צרות צרורות ליהודים שהתיישבו בחדרה - עוד בתקופה העות'מנית. תושביו, בהנהגת מנהיגם אבו הנטש, סירבו לקבל את הנוכחות היהודית באזור, וסירבו להכיר ברכישת הקרקעות החוקית.

הכפר שהוקם על שטח של מצודה צלבנית ששלטה על האזור במאות ה־12 וה־13, התפרנס במאות ה־19 ותחילת ה־20 מגידול אבטיחים ומכירתם המזרח התיכון הקרוב. אבטיחי קקון היו ידועים במרחב.

בשנת 1932 מכרו אנשי קקון קרקע ליהושע חנקין על מנת לנטוע פרדסים באזור. היהודים שקיבלו מחנקין את האדמות, חפרו באר והקימו צריפים לפועלים שהיו אמורים לעבוד במרכז החקלאי הזה. אולם, עוד בטרם הניבו העצים את הפרי, פרץ המרד הערבי בשנת 1936. ערביי קקון פשטו על המקום, שרפו את כל הרכוש היהודי, הרסו את הבאר ועקרו עצים.

בשנת 1938 נוסד על אותן אדמות, קיבוץ המעפיל שרוב חברי הגרעין שהקימו אותו היו מעפילים שעלו ארצה מגרמניה, אוסטריה ופולין, בטרם פרצה מלחמת העולם השנייה. גם הם סבלו מאנשי קקון. אולם, בפרוץ מלחמת העולם השנייה נחסמה היכולת לייצא תפוזים לאירופה, ולכך נוספו מגיפות טיפוס וקדחת שפרצו בקיבוץ, והמקום ננטש.

ב־1945 חזרו אנשי הגרעין למקום, מחוזקים בעולים מאנגליה ובחברי תנועות נוער ילידי הארץ. גם אז אנשי קקון לא הרפו. הם תקפו, רצחו, שרפו מכל הבא ליד, ומיררו את חיי אנשי הקיבוץ עד לפרוץ מלחמת השחרור.

במלחמת השחרור נכבש הכפר לאחר קרב מר שהיה במקום (5/6/1948) בין חטיבת אלכסנדרוני מחוזקת במגיני קיבוץ המעפיל, לבין אנשי קקון מחוזקים בחיילי גדוד עירקי. בסיומו כתב בן גוריון ביומנו "מסרו לי שהגדוד העירקי הושמד". 16 לוחמי אלכסנדרוני נהרגו בקרב.

רק בשנת 2010 הוחלט להפוך את המקום לגן לאומי ולהקים אנדרטה לזכר הנופלים.

האתר:

איך מגיעים? נקיש ב־WAZE "גן לאומי קקון". התוכנה תוביל אותנו דרך כביש 5803, המחבר בין המושבים גן יאשיה ואומץ. באמצע הדרך בין שתי הנקודות ישנה פנייה לכיוון צפון מזרח הגענו.

נחנה את הרכב ונסתכל באנדרטה. לאחר מכן נטפס בין החורש והתמר לעבר התל.

בתל נראה את שרידי המצודה הצלבנית שהייתה במקום (עם תוספות ממלוכיות), כשבצידה המזרחי ישנה מרפסת תצפית לכיוון העמק והרי השומרון שם גם נוכל לקרוא את סיפור הקרב ונלמד על ההרוגים.

בשנת 2002 פוזרו בשטח פקעות של רקפות ושולחנות פיקניק מוצלים. מקום נחמד המשלב היסטוריה וטבע (ופריחה חורפית). אין במקום שירותים או ברזיות.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.


17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול