חיפוש

מי קדם – פארק אלונה.

מבוא:

פארק אלונה, המכונה "טוסקנה של המזרח התיכון", הוא אחד מהאזורים היפים ביותר במישור החוף הצפוני. יש בו מעיינות, מטעים אינסופיים של פירות נשירים וכאלה שאינן נשירים, ובשוליו ניתן למצוא את "ההר העגול" (ראה פירוט באתר), "עין נילי" (ראה פירוט באתר), "גן אהוד" (ראה פירוט באתר) ועוד.

במרכז הפארק נמצא אתר מי קדם.

מי קדם הינו אתר ארכאולוגי מקופת בית שני. זוהי נקבה שהייתה חלק ממפעל מים מרשים שהוביל מים ממעין צוברין (סמוך למושב עמיקם הנמצא כ־2 ק"מ צפונית לאתר) אל קיסריה של ימי האימפריה הרומית. ההולכה נעשתה בנקבות תת קרקעיות, אמות מים חיצוניות, צינורות חרס ותעלות עד בואכה לקיסריה.

23 ק"מ היה אורכו של מפעל הובלת המים, כ־6 ק"מ מתוכם היו באמצעות נקבה.

האתר:

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "מי קדם אלונה פארק". התוכנה תוביל אותנו לאתר דרך כביש 6533 המוביל למושב עמיקם.

נחנה את הרכב בחניה הרחבה עד למאוד וניכנס לאתר (בתשלום). אני ממליץ להגיע עם פנסים (ניתן לקנות במקום), מגבות, בגדי החלפה ונעלי הליכה במים (יש באתר מלתחות להחלפת בגדים).

לפני הכניסה לנקבה נראה סרט קצר המסביר על הנקבה, על ההיסטוריה של המקום ועל פארק אלונה.

אחרי הסרט יובילו אותנו לירידה לנקבה. אורך הנקבה שנחשף והוכשר להליכה הוא 280 מטר. בימי הקיץ זו חוויה מרעננת ונפלאה. עומק המים הוא עד גובה מותניים (בדרך כלל פחות). בנוגע לילדים קטנים כדאי להתעדכן בכניסה על גובה המים.

לא חייבים ללכת את כל 280 המטרים. באמצע הדרך יש נתיב יציאה החוצה מהנקבה לאלה שהרגישו שדי להם. הרוב יעדיפו ללכת עד הסוף. חוויה אמיתית.

במקום ישנם שולחנות פיקניק שיאפשרו לכם לאחר החוויה לפרוס את מרכולתכם (פירות, עוגיות, וכיו"ב), וליהנות מהטבע שמסביבכם.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.


13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול