חיפוש

על פורים, אחשוורוש, ושאר היהודים...

מחר (25/2/2021) מתחיל חג הפורים. חג הפורים הוא אירוע של ארבעה ימים שמתחיל בצום תענית אסתר. בואו נבהיר מספר דברים על המגילה:

1. בספר המקבים נקרא החג "יום מרדכי".

2. במגילת אסתר מופיע הפסוק הארוך ביותר בתנ"ך (ח 9), ובו 43 מילים. הוא מכיל 3 פעלים ו-31 שמות עצם.

3. האירוע אירע בזמן גלות בבל היא חלק ממלכות פרס העתיקה.

4. כאשר ריכזו את כל ספרי התנ"ך לספר אחד (קנוניזציה), הייתה התנגדות להכניס ספר חילוני כמו מגילת אסתר. חילוני? למה? על שום שלא מוזכרת במגילה אפילו פעם אחת השכינה, ועל שום שלא מוזכר אפילו פעם אחת מי הביא את הניסים הללו עלינו.

5. אסתר נחשבת לאחת משבע הנביאות בתנ"ך (שרה, חנה, מרים, דבורה, אביגיל וחולדה).

6. מהיכן השם אסתר? במקור השם הוא של אלת האהבה והפיריון הבבלית "אשתר". למה הדסה? רבי מאיר אומר: "על שם הצדיקים שנקראו הדסים" (זכריה א' ח').

7. מרדכי נקרא על שם האל הבבלי מורדוך. בכדי שהקורא לא יפקפק בשיוכו. הוא מציין שהוא "מרדכי היהודי". זו הפעם השנייה בלבד שהמילה "יהודי" מוזכרת בתנך (הראשונה בספר זכריה ח': "בַּיָּמִים הָהֵמָּה אֲשֶׁר יַחֲזִיקוּ עֲשָׂרָה אֲנָשִׁים מִכֹּל לְשֹׁנוֹת הַגּוֹיִם וְהֶחֱזִיקוּ בִּכְנַף אִישׁ יְהוּדִי לֵאמֹר נֵלְכָה עִמָּכֶם כִּי שָׁמַעְנוּ אֱלֹהִים עִמָּכֶם"), אולם זו הפעם הראשונה שאיש משבט בנימין מצוין כיהודי. עד אז, המילה "יהודים" מצוינת בתנ"ך במספר מקומות לאלה השייכים לשבט יהודה.

8. תענית אסתר על שום מה? אמרו רש"י והרמב"ם: "זכר לתענית שלושת הימים שהתענו יהודי שושן על פי בקשת מרדכי ואסתר לפני שנגשה אסתר אל אחשוורוש להתחנן על ביטול הגזירה".

9. ולמה מתחפשים בפורים? הבעל שם טוב אומר: "מתחפשים בפורים משום שמצווה לתת צדקה לאביונים, ומצוות צדקה בהידורה הוא "מתן בסתר" כדי שהעני לא ידע מי נותן לא את הצדקה ולא יתבייש, והנותן לא ידע למי הוא נתון את תרומתו ולא יתגאה עליו. מכאן גם המנהג של משלוח מנות. יש ששייכו זאת למנהגי השמחה, ויש שאומרים כי זה אימוץ של מנהגי נוכרים באירופה.

10. אין מידע היסטורי/ארכאולוגי, מחוץ למגילה, על אירועי המגילה. חז"ל טוענים שהמלך כורש הוא בנם של אחשוורוש ואסתר. יש המייחסים את המלך אַרְתַּחְשַׁשְׂתָּא הראשון המוזכר בספרי עזרא ונחמיה כאחשוורוש.

11. ודבר אחרון: המושג "רַב", הוא מושג ארמי. החלו להשתמש בוא בגלות בבל כשהכוונה בפרסית היא לתִּרְשָׁתָא (כפי שמכונה נחמיה בתנ"ך.) או מושל בעברית.


יוצא טיול מיוחד של פריחה ואתרים ב־ (יום שני הקרוב) 1/3. פרטים ב: https://www.facebook.com/groups/www.dhavaya.co.il

אז שיהיה לכולנו חג שמייח וצום קל לצמים. שלכם - אמיר.10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול