חיפוש

שמורת הטבע נחל תנינים (רשות הטבע והגנים).

מבוא:

נחל תנינים (ואדי א-זרקא בערבית = "הנחל הכחול") הוא אחד מנחלי האיתן היפים ביותר במישור החוף הצפוני.

למרות היותו קצר למדי (כ־25 ק"מ - מתחיל ברמות מנשה באזור קיבוץ דליה ומסתיים דרומית לקיבוץ מעגן מיכאל), הוא צופן לאורכו מספר אתרי טבע ואתרים היסטוריים ששווים ביקור כל אחד בזכות עצמו (ראה עוד אתרים באתר באזור "מישור החוף הצפוני").

מקור השם מתבסס על עדויות המספרות על תנינים ששרצו בנחל. העדויות הן רבות, והאחרונה שבהן מספרת על תנין שניצוד בנחל בשנת 1912 – חלק מגופתו מוצג במוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל אביב. זמן קצר לאחר 1912 נעלמו התנינים מהנחל.

שמורת הטבע נחל תנינים היא שמורת הטבע בחלק המערבי של הנחל, החל מרכס הכורכר שמעל חוף הים וכלה בחוף. בשמורה ישנם שני מסלולי הליכה ראשיים: "המסלול האדום" שמוביל לשפת הים, ו"השביל הירוק" המתפתל בים אתרי מים וארכאולוגיה מרשימה.

שמורת טבע נחל תנינים היא מקום אידיאלי למשפחות שאוהבות ארכאולוגיה, בעוד לילדים יש מסלול מים נהדר (גם לכאלה בגיל 2-3) בימי הקיץ החמים.

בימי החורף והאביב המקום מוצף ירוק ופריחה לא רבה (אבל נחמד).

האתר:

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "שמורת טבע נחל תנינים". התוכנה תוביל אותנו לכביש 4 משם תפנה אותנו מערבה לכיוון בית חנניה וג'יסאר א-זרקא. לפני כביש 2 נפנה ימינה ונחצה את כביש 2 מעליו. נגיע לכיכר ונפנה ימינההגענו למגרש החניה של השמורה.

לאחר שניכנס (בתשלום) אני ממליץ להתמקד בשביל הירוק והאדום. אם אתם עם הילדים יש שיעדיפו את המסלול המקוצר כולל ההליכה בתוך המים עם הילדים (הם גם יכולים ללכת לבד - אין סכנה בכך).

באתר ניתן לראות שחזור של הסכר הרומי-ביזנטי כולל אגם שוויסת את זרימת המים לקיסריה. כמו כן ישנם מתקנים חקלאיים משוחזרים/משופצים מהתקופה הרומית (לפני 2000 שנה) – כולל גשר עץ מעל אגם ששימש להפעלת מטחנות הגרגרים שעבדו במקום.

לאלה שילכו צפונה יותר יראו את מפעלי הטחינה שעבדו גם במאה ה־20 ושימשו את תושביו הערבים של האזור. המפלים והמיית המים כולל גשרי העץ החוצים את הנחלים היוצאים ממפעלי טחינה אלה, הם ללא ספק חוויה.

לאורך כל המסלול ישנם שלטי הסבר והפניה, כמו גם פינות זוּלָה מוצלות.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.האמה אותה ניתן לעשות רגלי.
17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול