חיפוש

תצפית הדר גולדין – סלעית.

מבוא:

מצפה הדר בישוב סלעית, הוא שילוב יפה של תצפית על מישור החוף מגובה של 263 מטרים בשוליהם המזרחיים של הרי השומרון, אתר ארכאולוגי מהתקופה הרומית (אין תיארוך מדויק), אומנות עכשווית מעניינת ומקורית, וטבע במיטבו.

המצפה הוקם לזכרו של סגן הדר גולדין מפלס"ר גבעתי, שנהרג במבצע צוק איתן.

האתר:

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "מצפה הדר סלעית". התוכנה תוביל אותנו לאתר דרך כביש 5533 המחבר בין צור נתן לישוב סלעית. לפני הכניסה לסלעית נפנה ימינה לרחוב העוצמה, נעבור את הכניסה לבית הקברות ונתעקל עם הדרך ימינה בואכה למגרש החנייה.

נחנה את הרכב בחניה הרחבה עד למאוד. עוד לפני שנעלה לתצפית, מצפון לחניה, נושק לשביל הגישה לתצפית, ישנו מטע של עצי זית, ובין העצים צומחים בחודשי ינואר- מרץ רקפות, עיריות, סביונים, ועוד...

נעלה לכיוון התצפית. בדרך יקבלו אותנו פסלים סימבוליים שחלקם הוכנו על ידי חבריו ליחידה. הרבה חשיבה הושקעה בפיסול הפשוט מצד אחד, אבל נוגע ומרשים מצד שני.

בהמשך נעבור את המבנה מהתקופה הרומית. הרבה ממצאים אין בו, והוא מוגבה מהשביל, אבל בסיומו המערבי מחכה לנו מערכת פעמוני רוח יפיפייה שאחריה הנוף הנפרס לפנינו הוא מרתק.

ממערב נראה את מישור החוף החל ממגדל האוניברסיטה שעל הכרמל בחיפה בצפון ועד אשדוד בדרום (ביום ראות טובה). ממזרח נראה את הרי שומרון עד הר עיבל והר גריזים.

במקום שני מסבירנים המדברים על המקום והנוף הנשקף ממנו ומפה להשלמת האוריינטציה. המקום נמצא מערבית לגדר ההפרדה ואין צורך לחצות אותה בדרכנו לשם.

למהדרין, ניתן לעשות באותה הזדמנות גם את המסלול בנחל סלעית שמלא חורש ים תיכוני, רקפות, פשתה, חרציות, סביונים, פריחת שקדיות וגבי מים בימי החורף והאביב.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.
5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול