חיפוש

בריכות תמסח.

מבוא:

עינות תמסח (במקור עין תיימסאחי) הם חלק ממערך המעיינות המזין את נחל תנינים (ואדי א - תיימסאחי). נחל תנינים הוא הנחל היחיד שנשפך לים התיכון ואינו מזוהם בשום דרך בשפכים כלשהם.

המעיינות הנמצאים בין השדות של קיבוץ מעגן מיכאל, מכילים שתי בריכות (אחת קטנה יותר והשנייה ממש גדולה) של מים ברמת מליחות שמקשה על השתייה אולם מאפשרת למערך חיים נדיר להתקיים מהם - החל מדגים, דו-חיים, יונקים ועופות.

האתר:

איך מגיעים? נוסעים על כביש 4 לכיוון קיבוץ מעגן מיכאל. פונים מערבה לכביש הגישה לקיבוץ. לאחר שנעבור את הגשר מעל כביש 4 נראה מצד שמאל שער שמפנה אותנו לשדות. נפנה בשער שמאלה ונקיף את השדה מצדו הצפוני (הקרוב לכביש 4). לאחר כ־100 מטר נראה לפני שורת ברושים (בצד שמאל מתקן שאיבה) פניה ימינה (דרומה). ניסע בשביל במקביל לכביש 4 עד שניגע לצומת שבילים בו נפגוש צומת עם שלט המודיע על שמורת הטבע עינות תמסח. זו אינה התחנה שלנו! נמשיך דרומה במקביל לכביש 4, עד שהכביש יתעכל ימינה. לאחר העיכול נראה את שלט הכניסה לשמורה.

הארה: במידה והשער מכביש הגישה לשדות סגור, המשיכו לנסוע מערבה לכיוון הקיבוץ. לפני שתגיעו לגשר שחוצה את כביש 2 תראו מבנה לבן עליו כתוב: "ברוכים הבאים לקיבוץ מעגן מיכאל". שם הדרך מתפצלת. קחו את השביל בצד השמאלי של המבנה והמשיכו לנסוע לאורך שורת מבני תעשייה קטנים בני קומה אחת. כששורת המבנים מסתיימת, פנו שמאלה וחצו את תעלת הניקוז ומיד אחריה שוב שמאלה לדרך העפר הנוסעת מזרחה לכיוון כביש 4. כך תחברו לשביל שממנו הסברתי כיצד להגיע.

נחנה את הרכב וניכנס לשביל צר המפלס דרכו בין צמחיית נחלים סבוכה. כך נגיע לבריכה הראשונה. מראה המים הצלולים הוא לא שכיח בנחלי מישור החוף. נראה את הדגים בבריכה ואת הירוק המקיף אותה. אם נמשיך עוד כ־50 מטר בשביל נגיע לבריכה הגדולה. הבריכה הגדולה מאוד מרשימה. גם בגודל וגם בבעלי החיים הנראים בסביבתה.

שימו לב: בכדי לשמר את בעלי החיים בבריכות, הרחצה אסורה!

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.


הבריכה הגדולה.


הבריכה הקטנה

הבריכה הגדולה ממעוף הציפור...


32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול