חיפוש

הגן הטרופי פארק הירקון.

מבוא:

מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון של תל אביב, תמיד חלם שבעיר תהיה ריאה ירוקה שמזכירה את ההייד פארק בלונדון, גני טווילרי בפאריז והסנטרל פארק הניו יורקי. חלם, הגה, כתב, אבל לא הצליח להגשים.

ב־1950 הוכרז אזור שבע טחנות כפארק לאומי, וב־5 ביולי 1951 נערך טכס נטיעת העצים הראשון. מאז הלך הפארק והתרחב, כספים רבים הושקעו בו, וראש העיר השביעי של העיר, יהושע רבינוביץ' (1969-1974), החליט להקים במתחם הפארק (שלימים נקרא על שמו "גני יהושע"), שלושה גנים ייחודיים: גן הסלעים, גן הקקטוסים, והגן הטרופי. מאז נוספו גם "הגן הגזום"- גן בסגנון אירופאי, גן הוורדים בצידו הצפוני מזרחי של הפארק ואגם מלאכותי בו ניתן להשכיר סירות פדלים ומנוע לשיוט באגם.

מ־1950 ועד ימינו הפך הפארק, שעוקב אחר ערוצו של נחל הירקון, לפארק העירוני הגדול ביותר בארץ. תחום הפארק מתחיל בנמל תל אביב וחולף על פני ארבע ערים (תל אביב, רמת גן, הוד השרון, פתח תקווה), נוספו לו פינות חמד רבות כמו פינת החי ליד שיכון בבלי, אתר שבע טחנות, גבעת נפוליאון, פארק ראש ציפור, ועוד. הפארק מסתיים במקורות הירקון שליד מבצר אנטיפטריס. חלק ממסלול הפארק מהווה חלק משביל ישראל.

במאמר זה אנו נתמקד בגן הטרופי, שנחשב בעיני כאתר חובה לביקור.

האתר:

איך מגיעים? מקישים בוויז: "גני יהושע". התוכנה תביא אותנו למגרשי ענק הצמודים לתחנת דלק פז שנמצאת בדרומו של רחוב רוקח בתל אביב.

נחנה את הרכב וניכנס לשטח הפארק שנמצא דרומית לחניה.

נכנסנו לשטח הפארק. בעוד בשטח הכניסה נראה שולחנות פיקניק הקוראים למבקרים להתמקם סביבם, הרי שככל שנעמיק דרומה נראה פארק מוטורי ומצדו המזרחי נראה את הכניסה לגן הטרופי.

ניכנס לגן, ומיד נרגיש שנכנסנו ליער טרופי עם מבחר גדול של צמחייה ייחודית לאזורים הטרופיים בעולם. בין היתר נראה שם את צמח "אוזן הפיל", שיחי פילנדרום עם עלים בגודל מטריה, שיחי קרוטוני ענק, עצי קוקוס גבוהים, עצי פיקוס מיוחדים לאקלים הטרופי, פרחי "ציפור גן העדן", ועוד עשרות רבות של עצים, שיחים, שרכים, ופרחים האופייניים לאקלים הטרופי.

במרכז הגן ישנו אגם עם עופות מים יפיפיים שמשלימים את עוצמתו של הביקור בגן.

הכניסה חינם, במקום ישנם שירותים.

שעות פתיחה (בחורף תקדימו סגירה בשעה):

ימים א'' 9:00-17:30 יום ו' 9:00-13:00 יום שבת 10:00-15:30

טלפון: 03-642-2828


967 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול