חיפוש

המנסרה והחולות הצבעוניים - מכתש רמון.

אם אתם נוסעים לאילת, וזה לא משנה באיזו עונה, אני ממליץ את אחד הכיוונים לעשות דרך מכתש רמון. במכתש רמון ישנם מספר אתרים ששווים ביקור, שאינם מחייבים כושר הליכה מיוחד. הפעם נבקר באתר המנסרה ואתר החולות הצבעוניים הסמוך.

כשנוסעים ממצפה רמון לתוך המכתש, נחשף לנוף מדהים, ייחודי בעולם, של מכתש אדיר ממדים, מוקף בקירות שמגיעים לגובה של מאות מטרים. איך שנתחיל את הנסיעה לתוך המכתש, ניחשף למגוון רחב של צבעים הנוצרים מסלעי המקום, ומהגבעות המיוחדות הנישאות בתוך המכתש.

בכדי להבין את שנראה במנסרה ובחולות הצבעוניים, צריך לדעת כיצד נוצר המכתש ומדוע הוא נחשב כתופעה ייחודית עולמית (יחד עם חמשת אחיו – חתירה, חצרה, עריף, ירוחם, וג'בל חלאל במזרח סיני).

עד לפני כ־30 מיליון שנה היה כל האזור מתחת לים תטיס, שהוא ים קדמוני שהיה קיים לפני תזוזת הלוחות הטקטוניות באזור. תחשבו על כל אזור הנגב, כקרקעית של ים כשמעליה שוחים דגים, שבלולי ים ענקיים (אמוניטים) ואת קרקעית הים מפארים רכיכות ימיות, אלמוגים וצמחי מים ים לכל דבר ועניין.

לפני כ־45 מיליון שנה, החלה פעילות מגמתית באזור, שדחפה את כל האזור כלפי מעלה, ובמקביל הים נסוג, עד שלפני כ־30 מיליון שנה הים נסוג למקום שבו הוא נמצא היום (תיכון וסוף), וכל האזור נחשף לרוח ומים.

האזור התייבש, וכל הקרקעית שעוצבה על ידי אבן הגיר הרכה (יחסית), שמקורה הוא משקעי עצמות הדגים והקונכיות, החלה להישטף על ידי הגשם והרוחות לכיוון הערבה (מזרח). כך נוצר המכתש. ככל שהחול נשטף, נחשפו מתחתיו סלעי יסוד המרכיבים את המגמה של כדור הארץ – מכאן הצבעים השונים הנחשפים במכתש.

המנסרה:

לאחר שנרד ממצפה רמון למכתש, נספור עוד כ־3 ק"מ על כביש 40, ונראה שלט המפנה אותנו ימינה למנסרה. לאחר כ־500 מטר נגיע לחניון שבו נחנה את הרכב.

מיד אחרי החניה, נעלה על מדרגות נוחות לעלייה, מתונות מאוד, עשויות פלסטיק ממוחזר, לכיוון פסגת הגבעה. לאורך הדרך נראה מנסרות אבן שנוצרו כחלק מתהליך גאולוגי של התקררות מהירה של סלע מגמה. ההתקררות גרמה לסלע להיסדק בצורת מנסרה. לאורך כל הדרך עד לפסגה, ילוו אותנו המנסרות המיוחדות הללו.

העלייה ממש קלילה, והסיום בפסגת הגבעה מעניק תצפית סביבתית על המכתש ואתריו. נחמד, מיוחד, שווה.

לאלה שיבואו עם שני רכבים, אני ממליץ להשאיר את הרכב השני בחולות הצבעוניים (רשמית אתר החולות הצבעוניים נקרא "אבן רוח ומים") הנמצא כ־400 מטר מזרחית למנסרה. אם עשיתם כך, ישנו מסלול קצרצר המקשר בין שני האתרים. לעיתים תוכלו למצוא שם מאובנים, אבנים צבעוניות מיוחדות, תרגישו את הטבע...

בטיול שערכתי השבוע, מישהי חשפה את החול מסלע עליו דרכה, ומתחתיו התגלה שבלול מאובן גדול (ראה תמונה). רק בשביל זה היה כדאי לבוא...


אתר החולות הצבעוניים (אבן רוח ומים):

אתר זה נמצא כ־400 מטר מזרחית למנסרה, יש לו מגרש חניה גדול משלו, ויש בו הסברים על תהליך היווצרות המכתש. נחנה את הרכב ונרד במדרגות האבן לאתר (ירידה קצרה מאוד של מספר מדרגות), ונראה בצידן הצפוני של המדרגות טבעות אבנים, כשבכל טבעת שכזו ישנו חול בצבע שונה. צבע החול נקבע על פי המתכת הדומיננטית שבמחצב אבן היסוד ממנה הופק החול (אדום - ברזל, ירוק - נחושת, צהוב - מָנְגַן, צהוב כהה - גופרית, אפור - בזלתית, לבן - אבן גיר).

החול מובא לשם מידי פעם, ומהווה אטרקציה אמיתית לילדים. הם ייהנו למלא חול בבקבוק, ליצור צורות בבקבוק בעזרת החול הצבעוני, ויתלהבו מהצבעוניות היוצאת דופן לנוף היומיומי שהם מורגלים בו.

בחודשי החורף והאביב הראשונים (בעיקר בשנה גשומה), נוצר אגם במקום שמתמלא מזרימה עילית של מי השיטפונות. המים נקיים, וניתן לרחוץ בהם (ראה צילום) – כל עוד לא מופיעה במים ירוקת.

אטרקציה חינמית, נוף יפהפה, תופעה גאולוגית מיוחדת, מי צריך יותר מזה?השבלול המאובן שהתגלה באקראי בין המנסרה לחולות צבעוניים


האגם העונתי בחולות צבעוניים


51 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול