חיפוש

מוזיאון השומרוני הטוב.

מבוא:

בשנת 2009, לאחר 10 שנות הכנה, שחזור, חשיפה ארכאולוגית ותהליכי שימור, נחנך במדבר יהודה - בצמוד לכביש 1 היורד מירושלים לים המלח, מוזיאון הפסיפסים הגדול ביותר בארץ.

המוזיאון מכיל פסיפסים שנלקחו מאזורי יהודה, שומרון וחבל עזה, על ידי רשות העתיקות, לאחר שנשקפה להם סכנה של שוד או הרס (מטעמים של קנאות דתית בעיקר).

ביולי 2010 הועבר המוזיאון מרשות העתיקות לרשות הטבע והגנים והוא מנוהל על ידה עד היום.

המוזיאון הוקם על תשתית ארכאולוגית מתקופת בית שני דבר המצביע על קיומו של חאן דרכים במקום (תואם את סיפורו של השומרוני הטוב כפי שמתואר בברית החדשה) ושרידים של מערת מגורים גם היא מתקופת בית שני כולל מטבעות, חרסים ונורות שמן מאותה תקופה. במקום נמצאו שרידי כנסייה צלבנית (מאות 4-7), שהפסיפס המרשים שעיטר את רצפתה שוחזר עם כשני מיליון אבנים!!!

האתר (בתשלום):

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "מוזיאון השומרוני הטוב". התוכנה תוביל אותנו לכביש 1 היורד מירושלים לכיוון ים המלח. מספר קילומטרים לאחר שנעבור את צומת כפר אדומים מזרחה נראה את המוזיאון מצד ימין.

נחנה את הרכב, וניכנס לחצר המוזיאון (שירותים ליד הכניסה). החצר מרשימה בזכות עצמה. נראה שם פסיפסי ענק מתקופות שונות, מקומות שונים, עם שלטי הסבר לידם. בצד הצפוני של החצר נבקר את הכנסייה הביזנטית המשוחזרת עם רצפת הפסיפס המרהיבה שלה.

בצמוד נראה ממצאים מתקופת בית שני כולל בורות מים, וניכנס לבניין המוזיאון. מבנה המוזיאון הוא עתיק, בעל שישה חדרים, שנבנה כחאן דרכים בתקופה העות'מנית (מאות 16-20) ושימש ככזה עד לכיבוש הבריטי (1918).

המוזיאון מחולק לכמה נושאים, כשכל חדר מכיל פסיפסים המשותפים לנושא או תקופה ספציפיים. בעוד חדר הכניסה מוקדש ליהודים ובתי כנסת עתיקים, שלושה חדרים נוספים מוקדשים לנצרות (בעיקר לתקופה הביזנטית מאות 4-7) ושני חדרים מוקדשים לבתי הכנסת של העדה השומרונית ניתן ללמוד רבות מהממצאים, מעבר להתרשמות מהיופי וההדר של הפסיפסים עצמם.

כדאי להקדיש למקום לפחות שעה - מומלץ ביותר לאוהבי הז'אנר.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.

0 צפיות0 תגובות