חיפוש

עין לבן - נחל רפאים ירושלים.

מבוא:

עין לבן הוא מעיין המהווה חלק ממעיינות השכבה הפורצים לאורכו של נחל רפאים. בסביבתו נמצא שרידי התיישבות יהודית מתקופת בית שני, מערות קבורה, גתות, שרידי מבנים ואמות מים ששימשו להשקיה בתקופות שונות. המעיין נקרא כך על שום אדמת הקרטון הלבנה הנמצאת בעמק שלמרגלותיו.

במקום נמצאו גם מטבעות מהתקופה הרומית/ביזנטית (מאה רביעית לספירה) ומהתקופה המוסלמית העתיקה (מאה שמינית לספירה).

טרם קום המדינה שימש המעיין את חקלאי האזור להשקיה. לאחרונה, עקב אישורי בניה באזור נחל רפאים, החלה הממשלה לעקוב האם הדבר גורם לנזק למעיינות הסביבה. לצורך כך רשות הטבע והגנים מזרימה מעט מאוד צבע ירוק (שאינו מזיק לאדם או לחיות הניזונות מהמים - כמו צבע מאכל), בכדי לעקוב אחר מקורות המים במעיינות. אז לא לדאוג- המים נקיים!

באזור ישנם בעלי חיים כדוגמת צבי ארץ ישראלי, דורבנים, דָלָקִים, צבועים, שועלים ועוד. את הביקור במעיין ניתן לשלב עם ביקור בגן החיות התנכ"י או באקווריום, הסמוכים למעיין.

האתר:

אם נקיש בוויז "עין לבן", התוכנה תוביל אותנו בהמשך לכביש המוביל לגן החיות התנכ"י. מספר קילומטרים בהמשכו נגיע לחניה. המעיין וברכות האגירה שבהן נתרחץ נמצאים מספר עשרות מטרים משם.

נעלה בשביל המסומן, ולאחר מספר עשרות בודדות של מטרים, תתגלה לנו הבריכה הראשונה. הבריכה נמצאת בתוך בוסתן עצי תאנה, חרוב, רימון, שקדיות, אגוז, תות, זית ועוד, היא בינונית בגודלה, צורתה קצת אליפטית, 4X8 מטר לערך, ועומקה הוא כ־1.5 מטר.

לידה ישנה בריכה מרובעת, אותן מידות פחות או יותר, אך קצת פחות עמוקה (כ־1 מטר).

בשטח ישנם שטחי צל, מגרש חניה, אין שירותים (תתחברו אל הטבע), והמקום קסום מאין כמותו.

בצאתכם, נא לא לשכוח לאסוף את האשפה חזרה אתכם לרכב.

שתי הבריכות ממעוף הציפור

126 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול