חיפוש

פארק עד הלום אשדוד.

מבוא:

בלילה שבין שישי לשבת 14-15/5/1948, מספר שעות לאחר הכרזת המדינה על ידי דוד בן גוריון, פלש הצבא המצרי לא"י המנדטורית כשהמשימה: כיבוש כל דרום הארץ בואכה תל אביב.

באותו לילה כ־10,000 חיילים מצרים שוטפים את מישור החוף הדרומי. מספר שבועות לאחר מכן הצטרפו אליהם עוד אלפי חיילים מצרים לפלישה, מצוידים במיטב הנשק שהיה אז בארסנל העולמי: מטוסים, טנקים, תותחים, מקלעים כבדים, משוריינים, ומקלעים נגד טנקים. בינם לבין מרכז הארץ עמד כוח יהודי נחות משמעותית במספרו ובציוד שעמד לרשותו, במספר יישובים מבודדים. הסכנה שהכוח המצרי יגיע לתל אביב ויכריע את המלחמה הייתה אמיתית.

הלחימה של הלוחמים היהודים בצבא הפולש (הגנה יהודית מקומית בישובים+ חטיבת גבעתי) הייתה עיקשת ואמיצה. היא האטה את הפלישה מאוד, אך לא עצרה אותה. היה צורך לבצע פעולה שתשנה את מאזן הקרבות.

ב־29-30 למאי 1948, תקף צה"ל במטוסי ספיטפייר את הכוח המצרי שנאסף ליד גשר הרכבת העות'מנית מעל נחל לכיש, שפוצץ כשבועיים וחצי קודם לכם על ידי לוחמי גדוד 53 של חטיבת גבעתי. במקביל תקף כוח של גבעתי את הכוחות המצריים ההמומים (לא היו מודעים לעובדה שיש בידי צה"ל מטוסי ספיטפייר) והביא לנסיגתם מהמקום.

יש חילוקי דעות האם הקרב הזה הביא לשינוי מאזן הכוחות באזור, או שתרומתו הייתה רק חלק ממערך התקפות שלם שבוצעו בידי חטיבת גבעתי באותם ימים. בכל מקרה אין חילוקי דעות כי במקום התנהל קרב עקוב מדם (לשני הצדדים), שנמשך מספר ימים והסתיים בתבוסת הכוחות המצריים.

בתחילת שנות ה־2000 הוקם במקום פארק שמנציח את הקרבות מצד אחד, ומצד שני הוקם מערך של שולחנות פיקניק, ברזי שתייה, אזורי חניה, ושילוט. האתר מונגש חלקית לנכים (ללא יכולת להגיע לגשר).

האתר:

איך מגיעים? מקישים ב־WAZE "גשר עד הלום". התוכנה תוביל אותנו ממחלף עד הלום לתוך אשדוד ולפארק.

נחנה את הרכב ודבר ראשון נבקר את האובליסק היפהפה שהקמנו לזכר החיילים המצרים שנפלו במערכה כחלק מהסכם השלום עם מצרים (בתמורה התחייבו המצרים לשמר את האנדרטאות שלנו בסיני).

משם נלך (למפונקים או מוגבלים בהליכה שרוצים להימנע מהליכה של כ־300 מטר ניתן לנסוע) לכיוון האנדרטה והגשר. במקום שלטים המספרים את סיפור המקום (כולל קרבות של פולשים מהעת העתיקה). נראה שם את עמדות השמירה הבריטיות, המצריות, הגשר הטורקי המשוחזר מעל נחל לכיש, ואת קיר הזיכרון המאוד מרשים! שווה גם לאלה שלא חסידי הז'אנר.

לאחר מכן נחזור לאזור הפיקניק גם "על האש" באזור השולחנות יתקבל בברכה...

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.29 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול