חיפוש

קברי המכבים/חשמונאים - יער בן שמן.

מבוא:

השם הכללי קברי המכבים חשמונאים, מכיל בקרבו מספר אתרים ביער בן שמן, שכל אחד מייצג פרק מפואר בהיסטוריה של העם היהודי. נתמקד בכמה מהם:

1. אנדרטה לנופלים בקרבות באזור מודיעין במלחמת העצמאות הייתה חשיבות עליונה לשלוט על האזור הזה, בכדי להרחיב את אזור השליטה על מה שהיה קרוי "פרוזדור ירושלים", ולהגן על אזור בן שמן שהיווה מחסום בפני הכוחות הירדניים מלהגיע לשפלה ולמישור החוף. ביולי 1948 החל מבצע דני לשחרור השטח. כוחות גדולים של מספר חטיבות פלמ"ח רוכזו לכיבוש האזור כולל רמלה ולוד. 93 נופלים מונצחים באנדרטה. רובם נפלו במלחמת השחרור במבצע דני, באבטחת שיירות, בעמידה במתקפת נגד ירדנית בספטמבר 1948 ועוד... האנדרטה עוצבה בידי הארכיטקט יוסף אסא ונחנכה ב־1981. צורתה כצורת שמונה פירמידות ככתוב בספר מקבים א' (י"ג, 27): "שמעון בן מתתיהו הקים במקום מצבות, שצורתן כפירמידות, להוריו, לארבעת אחיו ולו עצמו". אלה החשמונאים החדשים כך ראה אותם יוסף אסא.

2. קברי המכבים בסמוך לאנדרטת הנופלים בתש"ח נמצא אזור עם מערכת של קברים חצובים בסלע, חלקם על סלעים חשופים (כנראה כוסו על ידי מכסה אבן שנשדד במהלך השנים), חלקם במערות שתקרתן קרסה במשך אלפי השנים מאז חציבתן. האומנם קברות המכבים? המקום המוכר כיום כ"קברות המכבים" נמצא בשולי הכפר הערבי אל- מידיא (מקור השם מודיעין) אשר נכבש והוחרב ב־1948. מיקום הקברים נקרא על ידי ערביי המקום קוּבוּּר אל יהוד (קברות היהודים). גילם של הקברים מיוחס לבית שני כך שהדברים עשויים להתחבר. בדצמבר 1907 ערכו תלמידי גימנסיה הרצליה טכס הדלקת נר ראשון של חנוכה במקום וקראו למקום קברות המכבים. ב־1945 החל מרוץ הלפיד מקברי המכבים לירושלים, מנהג שנעצר בתקופת מלחמת השחרור.

3. קבר מתתיהו החשמונאי קבר שייח אל-עָרְבָּאוִוי, ממוקם במקום שנקרא על ידי ערביי המקום חורבת הגָרְדִי (כשמו של יוחנן הגרדי - בנו של מתתיהו החשמונאי). החל מהמאה ה־19 נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות שנתנו לקלרמון-גנו (ארכיאולוג צרפתי) להניח שזהו הנקרופוליס של המשפחה החשמונאית. חפירות אלה חובלו על ידי ערביי המקום, שבזזו את הקברים והרסו חלק ממערכת הקבורה. החל משנות ה־2000 נערכו במקום מספר חפירות שחשפו מזרחית לקבר מערכת קבורה מפוארת שמזכירה את המערכת המוזכרת בספר המקבים, ומוזכרת גם על ידי עולי דרך שעברו במקום במהלך מאות השנים שלאחר התקופה הרומית.

4. אנדרטת משלט 219 – בצמוד לקבר מתתיהו, הוקם ב־1948 משלט שנועד להבטיח את האחיזה של צה"ל במקום (ניתן לראות בשטח את שרידי תעלות הקשר של המוצב). בתאריך 24/9/1948 החלה מתקפה קשה של הלגיון הירדני על המוצב, בתקווה לכבוש אותו מידנו. מיעוט הלוחמים שהיו במקום ואמצעי הלחימה הדלים שהיו ברשותם, הפכו את הקרב לטבח. רק בשעות אחר הצהריים הגיעה למקום כוח של חטיבת גבעתי שכבש את המקום בחזרה. התמונה שהתגלתה הייתה קשה. בשטח היו פזורות 21 גופות לוחמים שהושחתו על ידי תושבי הכפר הסמוך אל-מידיא. שני לוחמים נוספים שהיו במקום נעדרים עד היום. 23 לוחמים נהרגו/נטבחו בקרב.

בחודשי החורף והאביב, האזור מבורך בפריחת כלניות, נוריות, פשתה, רקפות ועוד...

האתר:

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "קברות המכבים מבוא מודיעים". התוכנה תוביל אותנו לכביש 443 בין מחלף בן שמן לעיר מודיעין. כ־2300 מטר מזרחית לכניסה לישוב מבוא מודיעים נראה פנייה צפונה לקברי המכבים (יש שילוט). אלה שיגיעו מהמערב ימשיכו את נסיעתם עוד קצת מזרחה, יעשו פניית פרסה ואז יפנו (אין פנייה שמאלה לבאים ממערב).

מיד אחרי הפניה מכביש 443 ניצמד לצד שמאלי, ניסע עוד כ־200 מטר ונפנה שמאלה לדרך עפר שתוביל אותנו למגרש חניה (האנדרטה נמצאת כ־60 מטר בשביל העולה צפונה קשה לראותה מהחניה).

לקברי המכבים אין צורך להזיז את הרכב. המתחם נמצא כ־100 מטר מזרחית לאנדרטה.

לקבר מתתיהו נחזור לשביל העפר הראשי עליו נסענו לפני שפנינו שמאלה לאנדרטה, ונמשיך בנסיעה צפונה עוד כ־550 מטר ונראה את המבנה בצד ימין של הדרך.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.


עם ותיקי הלוחמים - כבוד!

מתחם הקבורה שנחשף

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול