חיפוש

הרודיון.

מבוא:

הורדוס היה המלך הראשון לעם היהודי שנולד להורים שמוצאם מהעם האדומי (האבא אנטיפטרוס) ומהשבט הערבי-נבטי (אמו קיפרוס).

מספר שנים קודם לכן, לאחר שיורשיו של אלכסנדר ינאי רבו ביניהם על המלוכה (הורקנוס השני ואריסטובלוס השני), החליטו הרומאים לנצל את הפילוג, ובראשותו של הקיסר פומפיוס הם כובשים את ארץ ישראל ללא קרב (שנת 63 לפני הספירה), וממנים את אחד משני בניו של אלכסנדר ינאי, הורקנוס השני, ל"נשיא העם" (אתנרך). ארוע זה מבשר הלכה למעשה את סיום שושלת המלוכה החשמונאית העצמאית.

במקביל, אנטיפרוס (אביו של הורדוס) מתמנה להיות האפוטרופוס של הורקנוס השני, והשליטה רומית הופכת לעובדה מוחלטת.

בשנת 54 לפנה"ס גנרל רומאי בשם קרסוס שודד כמויות זהב מבית המקדש, דבר שמבטל לחלוטין את הלגיטימיות של השלטון הרומי תחת הורקנוס.

בשנת 47 לפני הספירה מתמנה לראשונה הורדוס, בנו של אנטיפטרוס, למושל הגליל. הקנאים לא אוהבים זאת (בהמעטה) ומורדים בהורדוס. כתגובה הורדוס מוציא חלק מהמורדים להורג. מעשה זה בנוסף למעשים אחרים שעושה פצאל (אחיו של הורדוס) בירושלים, מביא למרד ארצי נגד בית אנטיפטרוס, שמאלץ אותו לברוח מהארץ.

האירוע הזה נשאר כטראומה בזיכרונו של הורדוס, וכך כל מעשיו לאחר שמונה על ידי הרומאים כמלך היהודים (37 לפנה"ס). הוא החל בהוצאות להורג המוניות של קנאים, רָצָח או היגלה את אחרוני בית החשמונאים, רצח את מתנגדיו, ומכר לעבדות את תומכיהם.

כחלק מהטראומה והעובדה שהיה מלך שנוא על כל העם, בניית הרודיון הייתה חלק מתוכנית שמימש לבניית מערכת מבצרים ומקומות מסתור מדבריים שהקים עבורו לעת צרה. היוצא דופן באתר זה משאר האתרים המדבריים שהקים, הוא שמדובר בהר מלאכותי שהקים - ובו בחר להיקבר.

האתר:

איך מגיעים? מקישים בוויז: "גן לאומי הרודיון". התוכנה תביא אותנו דרך כביש 398 שביהודה, אל כביש צדדי שיוביל אותנו למגרש חניה גדול הצמוד לכניסה לאתר.

בכניסה לאתר נראה דגם של ההר, כולל הסבר קצר שמתנדבים לתת אנשי המקום לאלה שבאים ללא הדרכה.

המלצה שלי: לא ללכת בהתחלה לסרט (כפי שממליצים אנשי המקום), אלא לעלות מיד למעלה (עלייה קלילה יחסית - גם גמלאים יוכלו לעשות אותה בלי הרבה מנוחות בדרך). רק אחרי שנראה את הנוף עוצר הנשימה שנשקף מראש ההר (ירושלים וארץ בנימין מצפון, ים המלח ממזרח, הר חברון וגוש עציון מדרום), נרד לתוך הארמון, בית הכנסת, הספא המלכותי הקטן, שרידי הפסיפס, ציורי הקיר בני 2000 שנה, עמודי התמך המעוטרים ואולמות האירוח רובם מוצלים ונעימים לשהייה. במקום ישנם שלטי הסבר בכל פינה.

משם, ניפרד מאור השמש ונרד למנהרות הקרירות והמרשימות של מפעל המים מהמרשימים בארץ, באולמות התת קרקעיים, נחוש את חווית המורדים במרד בר כוכבא שהסתתרו במקום, ואת יכולת הבניה המדהימה של הורדוס.

כשנצא משם, מיד מימיננו יהיה חדר הקרנה גדול, מרווח וממוזג, שם נראה סרט בן כרבע שעה, שמספר על הורדוס בכלל ועל האתר בפרט, עם המחשות של מסך מורחב שנותנות הרגשת מציאות של זמן ומקום.

נמשיך עוד כ־15 מטרים מזרחה ונצא לראות את התיאטרון שבנה ואת מבנה הקבר המרשים ששוחזר באתר - משקיפים על הספא הענק למרגלות ההר ועל נוף ירושלים (הר הצופים והר הזיתים).

חוויה אמיתית שמתאימה לכל המשפחה - לא כדאי לפספס.

הכניסה בתשלום (29- מבוגר, 15- ילד/גמלאי), במקום ישנם שירותים וחנות נוחות.

טלפון: ‎02-5953591 ,02-5953592

חצר האירוח המלכותית
בית הכנסת.
הספא המלכותי עם ציורי הקיר.
הירידה למפעל המים.
אחד האולמות התת קרקעיים.
הקרנה עם המחשה רחבת מסך
יציאות וכניסות סודיות
מחילות מסתור סודיות.
דגם משוחזר של מבנה הקבר.
התיאטרון (אודיאון).
מודל הקבר מלמעלה.


160 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול