חיפוש

חאן שער הגיא – פארק רבין.

מבוא:

המוזיאון בחאן שער הגיא, נחנך בדצמבר 2020. הוא ממוקם בתוך מכלול מבנים שהוקמו במאה ה־19 בכדי לשרת את העולים לירושלים מיפו, מישור החוף ואזורי השפלה. חלק מהמבנים היו בבעלות ערבית (החאן), והמבנה המרכזי היה מלון בבעלות יהודית ונבנה בשנת 1872 ונקרא מלון הרי יהודה.

עיתון "הלבנון" מדווח באותה שנה כי: "עתה עלה על לב הפחה לבנות כאן מלון אורחים בשם "הרי יהודה" בצמוד לח'אן הישן". ב־1921 נסגר בית המלון סופית והמבנה ננטש.

בשנת 1979 הוכרז המקום כאתר לאומי, אולם עברו עוד 41 שנים של ויכוחים, תכנונים ודילמות, עד לפתיחתו של מרכז המורשת להנצחת גבורתם של פורצי הדרך לירושלים במלחמת העצמאות.

האתר:

איך מגיעים? כותבים בוויז: "חאן שער הגיא". התוכנה תוביל אותנו לאתר, בו יש חניה לכלי הרכב. לאחר שנשלם כניסה, נקבל דיסקית לוחם/ת מיוחדת למבנה המרכזי, שאיתה ניכנס לחוויה מדהימה של 45 דקות יחד עם מלווי השיירות לירושלים.

בכל חדר שניכנס תחכה לנו חוויה אחרת משלל האירועים שאותם חוו הלוחמים בדרכם אל העיר הנצורה. נתחיל בסרט באולם המרכזי, עם עמדות אינטראקטיביות הנוגעות לבעיות של הלוחמים, עמדות שיעניינו מבוגרים וילדים כאחד.

בהמשך נעבור לחדרים שונים, שם נהיה בעמדת האלחוט ונדבר עם השיירות, נבקר במחסני האספקה, נחווה נסיעה בתוך המשוריין (בעייני זו הייתה החוויה המעצימה מכולן), הפחד, הזהירות, ההתקלות במחסום הדרכים ועוד, נשוחח עם אחת מחובשות השיירה על חוויותיה בתוך הקרב, ונסיים בחדר הערכים שעליה נבנתה המדינה.

לא חייבים לאהוב היסטוריה כדי ליהנות במקום הזה. זו חוויה מיוחדת שהילדים ייהנו בה לא פחות מהמבוגרים. הזדמנות פז לטעום קצת מאהבת המדינה והארץ, לדור שלא יודע מחסור מהו.

יש לתאם את שעת הביקור דרך האתר של החאן:

https://www.parks.org.il/reserve-park/gay/

99 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול