חיפוש

חוף מעגן מיכאל (ג'יסאר א-זרקא).

מבוא:

מאז חוק החופים נכנס לתוקף, ישנה גישה חינמית ופתוחה לחופו של קיבוץ מעגן מיכאל.

זהו חוף רחב, נקי, אבל ללא שירותים ו/או שירותי הצלה. למי שאינו מחפש את הנוחות של חוף בתשלום, אלא את הבתוליות של חוף נקי - זה מקום שיכול להתאים לו.

כמה מילים על קיבוץ מעגן מיכאל. הקיבוץ נוסד ב־1949 על ידי גרעין של תנועת הצופים (הקיבוץ הראשון של תנועת הצופים), על אדמת ביצות כבארה שזה עתה יובשו.

בתחילה חשבו בקיבוץ להתבסס על דייג, אולם מהר מאוד הבינו כי חקלאות שדה ומטעים (בננות כותנה), רפת, לול, ובריכות דגים ייצבו את הקיבוץ חברתית וכלכלית הרבה יותר.

עם השנים הקיבוץ הקים שני מפעלים מפוארים (פלסאון, צורן), שהיוו פורצי דרך בתחומם בעולם. הקיבוץ שהתאפיין כל השנים במוסר עבודה גבוה, ציונות (סיוע לחיילים בודדים וילדי חוץ), הגשמה ולכידות חברתית, שרד את משבר הקיבוצים הגדול של שנות השמונים כשהוא תומך בקיבוצים מעיין צבי ובית אורן (עד שהופרט).

האתר:

איך מגיעים? נקליד ב־WAZE "חוף מעגן מיכאל". התוכנה תוביל אותנו לכביש 4 משם תפנה אותנו מערבה לכיוון בית חנניה וג'יסאר א-זרקא. נחצה את כביש 2 מתחתיו (ישר לא לפנות ימינה), ונמשיך בתוך הכפר ג'סאר א-זרקא ברחוב עומר איבן כתאב. לאחר מספר מאות מטרים הכביש מתעקל ימינה. בעיקול נפנה שמאלה לרחוב אל בחר לכיוון משטרת ג'יסאר א-זרקא. ניסע ישר, נעבור את המשטרה משמאלנו ונמשיך ישר עד השוּחוֹת (מבני פח) של הדייגים. שם נפנה ימינה לכיוון מגרש החניה.

לאחר שנחנה את הרכב נחצה רגלית את רכס הכורכר לכיוון החוף. הגשר שעל שמו ניתן השם לכפר (הגשר של הנחל הכחול) היה הגשר שבנו הביזנטים לפני כ־1600 שנה מעל שפך נחל תנינים, בכדי להגיע אל אזור המטחנות שבנו על נחל תנינים.

הגשר הנראה היום הוא שחזור של גשר שנסלל בשנת 1898 בזמן ביקור הקיסר האוסטרו-הונגרי וילהלם ה־2 בישראל (באותו ביקור הוא פוגש בירושלים את הרצל).

למי שירצה יוכל לטפס על רכס הכורכר (מומלץ) לתצפית גם על הכפר, גם על נמל הדייגים הקטן, וגם על חוף מעגן מיכאל והקיבוץ שמאחוריו. על הרכס ישנם שרידים ביזנטיים שלא נחפרו ביסודיות ולכן איננו יודעים מה היה שימושם.

במרחק מה מהחוף ישנו אי. האי הוא חלק מקבוצת איים צמודים הנקראים "איי דור" והם משמשים כאתרי קינון לעופות בעונות המעבר. האיים מוקפים בגדרות שמונעים לעלות אליהם – וטוב שכך!

לרומנטיקנים שבינינו, אני ממליץ לחוות את השקיעה מרכס הכורכר. מראה נפלא ללא ספק.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.


חוף מעגן מיכאל.

נמל הדייג הקטן של ג'יסאר א-זרקא.

שקיעה מרכס הכורכר.

שרידים ביזנטיים14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול