חיפוש

חורבת מדור וחניון רעים – דרך מתקני המים.

מבוא:

יער בארי נודע בעיקר בזכות פריחת הכלניות בחודש פברואר (דרום אדום). האמת? יש מקומות באותו אזור עם פריחה גדולה יותר (יער שוקדה, צומת סעד, פארק נחל גרר, ועוד), אבל בדרך מתקני המים שביער בארי נוכל לשלב גם חניונים לילדים, גם מתקני מים ובורות מים מהתקופה הביזנטית (מאות 4-7 לספירה), וגם את נחל גרר שחוצה את האזור.

הפעם אתמקד בשני אתרים ביער:

1. חניון רעים חניון עם שטחי חניה, מתקני משחקים לילדים עם שטחי צל רבים, שולחנות פיקניק, ומרחבי פריחה של כלניות, חרציות, שומיות ורקפות (שמקדימות לפרוח עוד בחודש ינואר).

2. חורבת מדור ישוב מהתקופה הביזנטית שהשאיר שריד שלם מאוד מיוחד בור מים שנבנה בתוך אדמת המקום לאגירת מים. במשך השנים האדמה נשטפה ממנו והוא נחשף בשלמותו. מחזה מעניין ויפה. בצמוד עובר ערוצו של נחל גרר. מים בערוץ יהיו שדרוג מרענן וזורם...

האתר:

איך מגיעים? נקיש ב־WAZE "חורבת מדור". התוכנה תוביל אותנו דרך כביש 232 בעוטף עזה, המחבר בין קיבוץ רעים לקיבוץ בארי. כ־3.9 ק"מ דרומית לכניסה לקיבוץ בארי או כ־1.9ק"מ צפונית לכניסה לקיבוץ רעים, נראה שביל כבוש פונה מערבה. הדרך עבירה לרכב פרטי (בתנאי שאין בוץ ונחל גרר לא שוצף). בכל מקרה תמיד תוכלו לחזור על עקבותיכם.

ניכנס לשביל מתקני המים. בדרך נעבור באר אנטיליה משוחזרת, בורות מים מתקופות מגוונות, ונגיע לחניון רעים. הפריחה במקום היא יפה ומשתלבת יפה עם החניון הנמצא כ־100 מטר מאזורי הפריחה.

נמשיך ונחצה את הנחל הצמוד לחניון (אם יש בו זרימה קלה - הוא נותן את התוספת שרק בשבילה כדאי להגיע), ונגיע לצומת T. נפנה שמאלה ונתעקל עם הכביש בין אזורי הפריחה עד שנחצה בשנית את נחל גרר. החורבה נמצאת במעלה הגבעה מערבית לנו.

ישנה דרך ארוכה קצת יותר (ובלי מתקני מים עתיקים) אבל יותר עבירה והיא להיכנס לקיבוץ בארי ולהמשיך בדרך עפר סימון אדום מערבה. לאחר שנעבור את מגדל המים הישן של נחביר (גם שם יש חניון עם מתקני משחקים לילדים ושלחנות פיקניק, אבל הפריחה קטנה בהרבה מהפריחה ליד חניון רעים), ניקח במזלג את הצד השמאלי ונתעקל עם הדרך דרומה. לאחר כ־2 ק"מ מהמזלג (בו לקחנו את הצד שמאלי), נגיע לצומת בו נפנה שמאלה (מזרחה). הדרך הכבושה תתעקל עד שניגע לחורבה.

בדרככם חזרה נא לא לשכוח לקחת אתכם את האשפה לאוטו.
7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול