חיפוש

עין עלווה – ובית הכנסת העתיק בגוש חלב.

מבוא:

עין עלווה נמצא במרכזה של רמת דלתון הידועה בגידולי הגפנים שלה, ונחשבת לבירת היקבים של הגליל העליון.

הדרך למעיין היא יפיפייה וחולפת על פני כרמים של ענבים, מטעים של פירות נשירים, ונוף עוצר נשימה. רק הירוק המקיף אותנו מכל עבר ברוב עונות השנה מצדיק את הנסיעה למקום.

המעיין עצמו זורם בכל עונות השנה (אחרי עונות גשומות הוא ממש מענג) והגישה אליו היא עם כל סוגי כלי הרכב המשפחתיים כשהדרך יבשה (בניגוד למה שכתוב באתרים השונים, הגישה אליו היא לא רק עם רכבי שטח).

האתר:

איך מגיעים? מקישים בWAZE "כרם בן זמרה". התוכנה איננה מכירה את המעיין, אך ההגעה אליו פשוטה וקלה. ניכנס מכביש 886 לתוך מושב כרם בן זמרה, ומיד נפנה שמאלה לכביש המקיף את המושב דרומית לו (בתוך המושב). ניסע לאורכו של הכביש כ־450 מטרים ונגיע למזלג. נבחר בצד הימני של המזלג עד לפניה הבאה שמאלה (יש שילוט "עין עלווה"). ניכנס לדרך העפר ולאחר כ־1 ק"מ נגיע ישירות למעיין. נחנה את הרכב ומיד נקפוץ למים הצוננים והמרעננים של המעיין.

יש במקום צל למכביר ולאורך הנחל ישנם מפלונים קטנים עם נקודות זוּלָה צמודות. בהמשך הנחל הקצר משתלב עם נחל גוש חלב שעליו נרחיב בהזדמנות אחרת.

אם נמשיך לאורכו כ־300 מטר (רגלית רכב שאינו 4X4 יתקשה לנסוע כאן), נגיע לצומת T. נחצה את הנחל ברגל ונפנה שמאלה. כ־400 מטר משם נמצא את בית הכנסת העתיק של גוש חלב - אתר מעניין לאוהבי הז'אנר. בית הכנסת מהתקופה התלמודית (מאות 3-6 לספירה) מוזכר בתלמוד הירושלמי ובכתבי יוסף בן מתתיהו. בין הממצאים שנראה שם: עמוד עם כתובת בעברית: "יוסה בן נחום עשה את זה [העמוד] ותהא לו הברכה", כותרות של עמודים, כותרת של שער הכניסה עם עיט מפוסל עליה ואת הבמה הפונה לירושלים, עליה היה מוצב ארון הקודש.

אנא אספו את האשפה שלכם בדרככם חזרה לרכב.

זוג עמודים המזכיר את עמודי "יכין ובועז" בכניסה לקודש הקודשים בבית המקדש

הכתובת בעברית

במת ארון הקודש


הכותרת עליה חרוט עיט

168 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול