חיפוש

עין עמוד – נחל עמוד.

נחל עמוד, הוא אחד מהנחלים היפים בצפון מזרחה של הארץ. תחילתו בגליל העליון, ברכס הרי מירון, באזור שבין צפת להר מירון (גובה 1000 מטר מעל פני הים), והוא מתחתר דרומה ומזרחה, חוצה את הגליל התחתון בואכה לבקעת כנרות ונשפך לכנרת (200 מטר מתחת לפני הים). סה"כ הוא יורד לאורך 22 קילומטרים כמעט 1200 מטר. זה הופך אותו לנחל זורם, ללא אזורי בּוֹצָה, תוך שהזרימה החזקה "חוצבת" בהר הסלעי, ויוצרת קניון תלול ונפלא שמעצב את גדותיו.

רוב המטיילים מכירים את "שמורת נחל עמוד" בניהול הרט"ג (רשות הטבע והגנים), שנמצאת בחלקו של הנחל בגליל העליון. מעטים מכירים את עין עמוד שנמצא ליד הקיבוץ חוקוק.

אז מקישים בWAZE "עין עמוד" והוא יוביל אותנו לפתחו של השביל שיוביל אותנו בהליכה לאורך ערוץ הנחל לשני מסלולים (שניהם חינמים):

1. המוביל דרום-מזרחה לכנרת. מסלול לא מעגלי, נחמד ולא קשה (2.5 ק"מ) שסיומו בכנרת - שם יש להשאיר את הרכב השני.

2. המוביל צפון-מערבה לבריכות. מסלול מעגלי, שאורכו כ־200 מטר עד לבריכה הראשונה, בו אתמקד בפוסט הנ"ל.

כשנפנה צפון-מערבה, לאחר כ־70 מטר ניתקל לראשונה בצומת בין שביל ההליכה לנחל עמוד. ניתן לחצייה רק עם הרטבת הנעליים, או למי שמעוניין לטבול - מוזמן.

נמשיך הלאה ונראה בדופן השמאלית של הערוץ מערה היא מערת העמוד (נא לא לטפס - סכנת דרדרת!). בחפירות שנערכו במערה בשנות ה־60 של המאה הקודמת, התגלו בין היתר: שלד אדם ניאנדרטלי בן כ־50,000 שנה. בשנת 2020 התגלו במערה עצמות כף רגלה של אישה ניאנדרטלית.

נמשיך הלאה לאותו עמוד מפורסם שהעניק לנחל את שמו, ונגיע לשתי בריכות נפלאות, מרעננות, שהיוו את המטרה המרכזית לבואנו. כיף אמיתי.

בעונת האביב נראה פריחה באזור, צמחי תבלין, והרבה מאוד מים.

יש כאלה שימשיכו במעלה הנחל ויתקלו במערות ששימשו גם את התקופה הפרה היסטורית כמגורים, וגם כמערות מסתור בתקופת המרידות ברומאים. כ־1.5 ק"מ מהבריכות תגיעו ל"גיחון" - הוא החיבור עם אפקט הסיפון של המוביל הארצי.

תבלו.

העמוד שהעניק לנחל את שמו.97 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול