חיפוש

פארק נחל הזהב קריית שמונה.

מבוא:

בין השנים 2008-2019, ניהלו אנשי קריית שמונה מאבק עז למען תוכנית לשיקום פנינת הטבע שנקראת פארק נחל הזהב. מקורות הנחל ("מעיין הזהב") הנמצאים בעמק החולה, מפיקים כארבעה מיליון מ"ק של מים נקיים לשנה. לפני שנים רבות המים זרמו לאפיק שחצה את קריית שמונה ובזכות כך קיבל את השם "נחל הזהב".

בשנות ה־50 של המאה הקודמת, נתפסו מי המעיין על ידי חברת מקורות וערוץ הנחל יָבָש, ויחד אתו גם בעלי החיים הרבים שנהנו ממימיו.

אולם, במאבק חסר פשרות שניהלו תושבי העיר במסגרת עמותה בשם "העמותה לשימור קסמי טבע ונוף קריית שמונה" בראשות יוהאנה נזרי, ובשיתוף עמותות להגנת הסביבה, הם הצליחו לאלץ את מקורות לשחרר את מי המעיין והביאו לכך שהמים יזרמו חזרה לערוץ נחל הזהב.

מאז 2011 החלה העירייה לשקם את הפארק שגודלו 110 דונם, לשפץ את מבנה המסגד העות'מני שישנו במקום ולהפכו למוזיאון לתולדות קריית שמונה. הבניין מוקדש לזכרם של קדושי קהיר: מקס בינט התאבד במהלך עינויי החקירה בקהיר, משה מרזוק ושמואל עזר שהוצאו להורג במצרים בשנת 1955 בעוון ריגול למען מדינת ישראל. שלושתם היו מעורבים בפרשה שנקראה לימים "עסק הביש", פרשיה שהביאה בסופו של דבר להדחתו של בן גוריון.

גם השריפה שאחזה באתר בשנת 2019, לא הצליחה לעמעם את יופיו.

במהלך השיקום חזרו אליו בעלי החיים שנטשו אותו בשנות ה־50 של המאה הקודמת כגון: ציפורים ועופות מגוונים, פרפרים מסוגים שונים, שני מיני דגים אופייניים למקום, צפרדעים, סרטנים, צבים, עטלפי פירות ועוד...

האתר:

איך מגיעים? מקישים בוויז: " נחל עין הזהב". התוכנה תביא אותנו לרחוב אורי אילן, שם ימתין לנו מגרש חניה מרווח.

נצא מהרכב ויקבל אותנו מגרש משחקים יפהפה לילדים. דבר לא ירמז על הנחל השוצף המסתתר מפנינו כ־30 מטר משם. בצמוד למגרש המשחקים ישנו "גן מוזיקלי" שם יוכלו הילדים לנגן על כלי נגינה ענקיים שהוצבו לרווחת המבקרים.

הפארק מוצל ברובו. נעבור את מגרש המשחקים וצליל פכפוך המים הזורמים של הנחל יקדם את פנינו.

אורכו של הנחל בתוככי הפארק הוא מספר מאות מטרים. לאורכו יש גשרוני עץ מקסימים, מפלונים, בריכת שכשוך גדולה, שולחנות פיקניק, ספסלים, וצמחיית נחלים שמשרה על המקום את הטבע בגדולתו.

המים נקיים לרחצה ולשכשוך, אסור להדליק בתחומי הפארק אש!

ניתן לבלות במקום מספר שעות, אולם אין שירותים ציבוריים. למעוניינים בכל זאת ישנם שירותים במבני ציבור סמוכים (בתנאי שהם פתוחים). הפארק פתוח גם בשבתות, ועדיין לא מפורסם לקהל ישראל - לכן גם לא צפוף.

בדרככם החוצה, אנא אספו את האשפה שלכם חזרה לרכב.
348 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול